İş

Fatma Şahin patronunu överek işçileri caydırmaya çalıştı! Gaziantep’te greve giden tekstil işçileri istediklerini aldı

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir tekstil firmasının 2 bin çalışanı greve gitti. Fabrikayı ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, patronun yaptığı hayır işlerini anlatarak işçileri grevden vazgeçirmeye çalıştı. Şahin’in gündem oluşturan konuşmasının ardından işçi ile işveren arasında anlaşma sağlandı. İstediğini alan çalışanlar bugün mesaiye başladı.

FATMA ŞAHİN BAŞLADI

Düşük müzayedeyi protesto eden dokuma işçileri işlerini bırakmıştı. Bu eylemin ardından bazı çalışanlar işten çıkarıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, grev kararının ardından kriz ortamını çözmek için devreye girdi.

PATRON ÖVGÜ

Grev yapan personele seslenen Fatma Şahin, “Bu adam sizin çocuklarınız okusun diye okullar yaptıran bir adam. Niye yarın çocuklarınız Fatma Şahin olacak. ‘Uyuşturucu sorunu var’ dedim. AMATEM’i yaptırdı, ‘En güzel camiyi babamın adına yapacağım başkanım’ dedi… Şireci dediğin adam bu. Zaman zaman çekişme ve dedikodu olur. İşçi ve işveren baba-oğul olduğu sürece sorun yok. Bu olayların sebebi ne sizsiniz ne de Şireci. Yüksek enflasyon, satın alma gücü paritesi… Sayın Cumhurbaşkanımız iki yıllık süreçte bu enflasyonu tek haneye indirdiğinde bu sıkıntıların hiçbiri kalmayacak. Biraz sabır. Çözerken birlikte çözeceğiz. Beni arayıp ‘Ben mağdur olayım bu işi çözelim’ diyor. Herkesin çocuğu var. Bu işin kazananı yok vallahi’ dedi. Şahin’in işvereni övmesi nedeniyle işçilerden bazıları tepki gösterdi.

İŞÇİLER İSTEDİĞİNİ ALDI

Grev sonrası görüşmeler sonuç verdi. Patronunuz işçilerin talebini kabul etti. Uzlaşmanın sağlanmasının ardından işten çıkarılan işçiler geri alındı ​​ve bugün fabrikada çalışma saatleri yeniden başladı.

Yapılacak sözleşmeye göre çalışanların elde edecekleri haklar şöyle:

  • İşten çıkarılan işçiler işe iade edilecek.
  • 15 bin + 300 TL süreklilik primi ödenecek.
  • 6 günlük grevin 3’ünü işveren karşılayacak.
  • Tatillerde günlük 3 ikramiye verilecektir.
  • Pazar mesaisi 1.500 TL olacaktır.
  • Yardım sağlanacaktır.

demircihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu