Ekonomi

Türkiye temiz enerji yatırımlarında yolun başında

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye elektrik heyetinin gücü Şubat ayının prestijiyle 104 bin Megavat’ı (MW) aşarken; Rüzgar, Güneş, Jeotermal ve Biyokütleden oluşan saf güç kaynaklarının payı 24.434 MW olarak gerçekleşti.

“4 TÜRKİYE’NİN ENERJİSİNİ ÜRETEBİLİRİZ”

ENSIA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, dünyada saf enerji kaynaklarının tamamına ve yüzdesine sahip tek ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’nin güneş enerjisinde en verimsiz gördüğü bölge. Almanya’nın en verimli bölgesinden çok daha yüksek bir potansiyele sahip. Öte yandan güneşte biz 10 bin MW’a bile ulaşamazken Almanya o verimsiz güneşle 60 bin MW yani bizden altı kat daha fazla meclis gücüne sahip. Güneş enerjisinde potansiyel yetki devri gücümüz 200 bin MW’ın üzerinde. Aynı şekilde Dünya Bankası raporlarına göre offshore rüzgar enerji potansiyelimiz 75.000 MW, kara santralleri ile birlikte ele aldığımızda ise rüzgar enerji potansiyelimiz 200 bin MW’ın üzerinde. Öte yandan 12 bin MW’ı bile geçmeyen bir meclis gücümüz var. Sadece rüzgar ve güneşteki potansiyelimizi devreye alırsak 4 Türkiye’nin elektriğini üretmemiz mümkün olacaktır. Bu potansiyele rağmen 2022 yılında 1380 MW’lık yeni bir ithal kömür santralini devreye aldık. Bu çelişkiyi anlamamız gerçekten imkansız” dedi.

“TÜM TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARINA SAHİP TEK ÜLKE”

Türkiye’nin dünyada saf enerji kaynaklarına en fazla sahip ülke olduğuna işaret eden Lider Kalaycı, jeotermal enerjide dünyada dördüncü ülke olduklarını ancak birkaç yıl içinde hızla dünya lideri olmanın mümkün olduğunu kaydetti. uygun yatırım ve teşvik ortamı sağlanırsa.

Kalaycı, “Rüzgarlı ülkelerde jeotermal enerji yok. Biyokütlesi güçlü ülkelerde güneş enerjisinin verimi son derece düşük. Bu kaynakların hepsi bizde var ve potansiyel olarak en üst seviyedeler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu