Ekonomi

Türkiye’nin en büyük 1000 firmasının 600’ü OSB’lerde üretim yapıyor

OSBÜK Lideri Kütükcü, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin “500 Büyük Sanayi Kuruluşu ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listelerinde yer alan 1000 firmadan 600’ünün OSB’lerde üretim yaptığını belirtti.

Bu şirketlerin 5 trilyon liranın üzerindeki büyük sanayi kuruluşlarının toplam cirosunun yüzde 51’ini, net satışlarının ise yüzde 50’sini gerçekleştirdiğini belirten Kütükcü, “OSB’ler Türkiye’nin üretken gücü haline geldi. Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu toplamı” 84 milyar dolar ihracat yaptı Bu ihracatın yüzde 50’den fazlası 43 milyar dolarla OSB sanayicileri tarafından gerçekleştirildi.” değerlendirmesini yaptı.

Kütükcü, bu kuruluşlardaki toplam 630 bin çalışanın yüzde 63’ünün OSB’lerde istihdam edildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Araştırmada görev alarak, ülkemiz sanayi üretimine katkıda bulunarak OSB camiamızı temsil eden tüm firmalarımızı ve çalışanlarını canı gönülden kutluyorum. 81 “İlde sayısı 392’ye ulaşan OSB’ler, Türkiye’nin planlı sanayileşmesinde kritik role sahip.”

Kütükcü, OSB’lerdeki işletme sayısının 67 bine ulaştığını, istihdamın ise 2 milyon 500 bini aştığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu